تامین سرب

سرب یکی از ارزشمندترین عناصر موجود در طبیعت است که از زمان های گذشته برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گرفته است. شمس های سرب معمولا در اشکال مختلفی مانند بلوک ها، میله ها و توپ ها تولید و در اختیار مشتریان قرار می گیرند. مشتریانی که به تهیه سرب می پردازند معمولا آن را در امور مخلتفی چون صنایع دریایی، ساخت و ساز، هوا و فضا و … مورد استفاده قرار می دهند. البته از آن برای تولید باتری های سربی هم استفاده می کنند. شرکت های سازنده ی باتری های سربی، شمش های سرب را به عنوان مواد اولیه از کمپانی ها خریداری کرده و با تامین سرب مورد نیاز خود آن را در فرآیند تولید باتری مورد استفاده قرار می دهند.

تامین سرب خالص

شمش هایی که توسط کمپانی های مختلف تولید می شوند در خلوص متفاوتی بوده و ارزش گذاری متفاوتی دارند. شرکت هایی هم که به خرید این شمش ها می پردازند نسبت به نیاز خود از کیفیت های شمش سرب مختلفی بهره می برند. باتری طاهری به عنوان یکی از برترین مجموعه های خرید و فروش سرب در کشور به ارائه ی ارزنده ترین خدمات در حوزه ی تامین سرب پرداخته و قادر به تامین 700 تن سرب خالص و کارگاهی در ماه می باشد. به صورت کلی شمش های سرب را می توان به دو صورت خالص و کارگاهی مورد تهیه قرار داد که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

سرب خالص

شمش سرب خالص به سربی گفته می شود که مستقیما از معدن استخراج شده و در طی فرآیند تولید به صورت بلوک هایی از شمش در دسترس مشتریان قرار داده می شود. شمش هایی که مستقیما از معدن استخراج می شوند دارای درجه ی خلوص بالایی هستند. به همین دلیل، کارایی های منحصر به فردی هم دارند.

در هنگام خرید شمش سرب خالص باید به چه نکاتی توجه کرد؟

 • در هنگام خرید سرب حتما سرب هایی را که به صورت قالب بندی شده عرضه می شوند انتخاب کنید. کیفیت این نوع از سرب ها را به راحتی می توان ارزیابی کرد.
 • توجه کنید شمش های سرب به رنگ خاکستری تولید و عرضه می شوند. برخی از شرکت های عرضه کننده ی شمش های تقلبی، پوششی از رنگ خاکستری را بر روی قالب ها می کشند که باید به آن توجه کرده و از خرید آن خودداری کرد.
 • در مورد ارزش گذاری شمش های سرب حتما به قیمت بازار جهانی توجه کنید.
 • حدالامکان سعی کنید که شمش سرب مورد نیاز خود را به صورت حضوری خریداری نمایید تا از این طریق از اصل بودن آن اطمینان حاصل فرمایید.
تامین سرب کارگاهی

سرب کارگاهی

برای تولید و تامین سرب کارگاهی از باتری های فرسوده استفاده می کنند. این باتری ها سال ها در دستگاه های مختلف عمر مفید خود را پشت سر گذاشته اند و دیگر قابل استفاده نیستند. در صورتی که باتری های فرسوده در طبیعت رها شوند به صورت جدی به زیست بوم آسیب می رسانند. به همین دلیل، تنها راه استفاده ی بهینه از باتری های فرسوده این است که دوباره در چرخه ی تولید قرار بگیرند که برای این کار در ابتدا باید آنها  را به سرب های کارگاهی تبدیل کنند.

فرآیند تولید سرب از باتری های فرسوده

خطرات زیست محیطی از یک سو و اهمیت استفاده از سرب در صنعت از سوی دیگر، نیاز به بازیافت باتری های فرسوده را بیش از پیش لازم و ضروری کرده است. به صورت کلی، برای تامین سرب مورد نیاز از فرآیند بازیافت سه مرحله پشت سر گذاشته می شود:

 • شکستن باتری
 • احیای سرب
 • تصفیه سرب

1. شکستن باتری

در روش های جدیدتر تامین سرب برای اینکه تماس انسان را با باتری های شیمیایی به حداقل میزان ممکن برسانند از ماشین آلات استفاده می کنند.

 • باتری ها توسط صفحات خودکار به خرد کن ها هدایت شده و به قطعات کوچک تری تبدیل می شوند.
 • قطعات کوچک را بر اساس چگالی و مکانیسم های هیدرولیک در سه لایه مختلف تفکیک می کنند. در لایه ی اول قطعات سبک تری مانند پلاستیک را قرار می دهند. لایه ی دوم مربوط به اکسید سرب و لایه سوم مربوط به صفحات سربی و اتصال دهنده هاست.
 • در مرحله ی بعد مواد آلی  را تفکیک می کنند. مواد آلی سبک و مواد آلی سنگین را از هم جدا می کنند.
 • مواد آلی سبک را که همان پسماند های پلی‌پروپیلن هستند به منظور زدودن باقی مانده های اکسید سرب مورد شست و شو قرار می دهند.
 • مواد آلی سنگین را هم که همان ابونیت هستند به همان شکل انبار می کنند.

در صورتی که شکستن باتری های فرسوده را به روش مکانیکی انجام ندهند برای استفاده و تامین سرب حاصل از باتری های فرسوده از تجهیزات حفاظتی و اره دوار برای مرحله ی شکستن باتری ها استفاده می کنند.

2. احیای سرب

بعد از شکستن باتری ها و تبدیل کردن آن ها به قطعات کوچک تر، سرب موجود در آن ها را دوباره احیا می کنند.

3. تصفیه سرب

در صورتی که یک کارگاه با هدف تامین سرب خالص به بازیافت کردن باتری های فرسوده بپردازد، مرحله ی تصفیه را به دو مرحله ی قبل اضافه می کند. اما در صورتی که تنها در حوزه ی ترکیب و احیا به فعالیت بپردازد آن چه که تولید می کند با عنوان سرب سخت شناخته می شود.

باتری طاهری

باتری طاهری به عنوان یکی از برترین مراکز تامین کننده سرب در کشور به خرید و فروش ضایعات انواع باتری و شمش های سرب می پردازد. این مجموعه در این راستا خدمات ارزنده ای را در قبال مشتریان خود ارائه می دهد. از مهم ترین حوزه های فعالیتی این مجموعه می توان به خرید باتری و سرب و فروش باتری و سرب از جمله باتری های فرسوده، باتری خودرو، باتری UPS، باتری لیفتراک و از همه مهم تر تامین سرب در انواع شمش سرب، سرب کارگاهی، شمش سرب خالص و … اشاره کرد. همچنین مجموعه باتری طاهری قادر به تامین 700 تن سرب خالص و کارگاهی در ماه می باشد.

فهرست